W Rawiczu, z okazji 89 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyły się uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Tradycyjnie, w Kościele Farnym ks. kan. Józef Podemski, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla i NMP wspólnie z ks. Krzystofem Skowrońskim, proboszczem parafii pw. Św. Andrzeja Boboli odprawili koncelebrowaną Mszę Św. w intencji Ojczyzny.
„Gdy kamień na taflę spokojnej wody rzucamy, powstają kręgi, idące wszerz i zamierające powoli. Tak żyją ludzie, gdy śmierci bramy przepastne przekroczą; kręgi powoli zamierają i nikną, pozostawiając po sobie pustotę a nawet zapomnienie. (…) A jednak prawda życia ludzkiego daje nam i inne zjawiska. Są ludzie i są prace ludzkie tak silne i tak potężne, że śmierć przezwyciężają, że żyją i obcują między nami” – tak powiedział o Juliuszu Słowackim przed osiemdziesięcioma laty Marszałek Józef Piłsudski podczas uroczystości złożenia prochów wieszcza do grobów królewskich.
„Są ludzie i są prace ludzkie tak silne i tak potężne, że śmierć przezwyciężają, że żyją i obcują między nami” - czyż nie można powiedzieć tak i o Józefie Piłsudskim, dziś, podczas Narodowego Święta Niepodległości, w przeddzień 140. rocznicy urodzin Naczelnika Państwa Polskiego?
Z całą pewnością rola Komendanta w odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w jej obronie przed bolszewikami i w kształtowaniu państwowości II Rzeczypospolitej jest nie do przecenienia. Nie ma człowieka w nowoczesnej historii Polski, którego można by porównać z Piłsudskim. To postać, która stała się symbolem niepodległości naszej ojczyzny. Jego droga do wolnej Polski prowadziła przez Sybir, przez konspiracyjne drukarnie, przez walkę z bronią w ręku z caratem, przez okopy pod Krzywopłotami i Kostiuchówką. Czyn zbrojny Legionów stworzył polską armię II Rzeczypospolitej. A ta armia stałą się gwarantem naszej wolności.
W listopadzie 1918 roku wódz naczelny Józef Piłsudski przekazał telegraficznie do rządów państw europejskich taką notę: „Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczpospolitej - Odrodzonej i Niepodległej.”
Dziś, w Święto Niepodległości, przywołać należy także inne słowa Marszałka: „Mamy Orła Białego, szumiącego nad głowami, mamy tysiące powodów, którymi serce cieszyć możemy. Lecz uderzmy się w piersi. Czy mamy dość wewnętrznej siły? Czy mamy dość tej potęgi ducha? Czy mamy dość tej potęgi materialnej, aby wytrzymać jeszcze te próby, które nas czekają? Przed Polską stoi wielkie pytanie: czy ma być państwem równorzędnym z wielkimi potęgami świata, czy ma być państwem małym, potrzebującym opieki możnych?”
Dziś siła państwa zależy głównie od potencjału gospodarczego i społecznego. Dziś liczy się nie tylko odwaga, lecz pracowitość, uczciwa przedsiębiorczość, umiejętność współdziałania. Na pytanie zadane przez Marszałka musimy odpowiadać każdego dnia.
W Narodowe Święto Niepodległości składam w imieniu rawiczan hołd twórcy niepodległości Polski. Składam hołd wszystkim, którzy krew przelali za Polskę, którzy za wolność płacili życiem, zdrowiem, pobytem w więzieniu...
W imię tej pamięci będziemy pracować dla Polski.