W Zawadach odbył się HAZACKI* TURNIEJ WSI, zorganizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rawiczu.
W Zawadach odbył się HAZACKI* TURNIEJ WSI, zorganizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rawiczu.
W Masłowie sołtys Jerzy Mielcarek wraz z Radą Sołecką zorganizowali tegoroczne gminne dożynki.
Na strzelnicy Bractwa Kurkowego spotkali się radni z wszystkich klubów działających w Radzie Miejskiej Gminy Rawicz. Najpierw w strzelaniu rekreacyjnym radni ustalili kolejność, jaką będą zajmować na listach wyborczych, a następnie rozważali propozycję jednej wspólnej listy wyborczej do Rady MGR VI kadencji.
Z okazji jubileuszu 40-lecia Rawickiej Fabryki Wyposażenia Wagonów Rawag Sp. z o.o. w Brylancie świętowali pracownicy tego zakładu.
W kinie „Promień” odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Sztuka bliska i daleka”, poświęcona m.in. sztukom medialnym.
W Ratuszu odbył się wernisaż X Międzynarodowej Wystawy Sztuki. Na otwarcie wystawy pojawili się artyści z Polski i sześciu europejskich państw. Jednak największych sukcesem organizatorów było to, że zaproszenie przyjęli i na wystawie oraz imprezach towarzyszących pojawili się rektorzy i wykładowcy renomowanych akademii artystycznych w kraju: Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska. Byli także obecni wykładowcy z akademii artystycznych Rumunii, Ukrainy. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentował dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej.
Kandydat na burmistrza w nadchodzących wyborach samorządowych, Grzegorz Kubik na swym blogu deklaruje, że chce „przyjąć zasadę budowania dróg rowerowych w trakcie remontów dróg istniejących (w oparciu o koncepcję sieci miejskich dróg rowerowych)”. Rady G. Kubik przez cztery lata nie zauważył, że chce robić coś, co już jest realizowane. A nadto popsuł to, co burmistrz wymyślił i chciał w tym temacie zrealizować w tym roku.
Dzisiaj, 16.08.2010 r. od godz. 17.00 do jutra, 17.08.2010 r. do godz. 10.00 spodziewane są silne burze i intensywne opady deszczu (2 stopień) - informuje komunikat nadany przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Z okazji 90. rocznicy zwycięskiej bitwy na polach koło Warszawy w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., delegacje samorządów i organizacji złożyły kwiaty przez pomnikiem z „Orłem 1920”, na którym znajduje się napis: „TU W BYŁYCH KOSZARACH W 1920 ROKU MIEŚCIŁ SIĘ LAZARET, W KTÓRYM PRZEBYWALI RANNI ŻOŁNIERZE POLSCY W WOJNIE POLSKO – BOLSZEWICKIEJ. W IMIENIU SPOŁECZEŃSTWA ZIEMI RAWICKIEJ ZARZĄD MIEJSKI GMINY RAWICZ. 15.08.2000”. Potem delegacje udały się przez pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie również złożono wiązankę kwiatów.
W Masłowie odbyło się spotkanie rolników, właścicieli gruntów, które zostaną przejęte pod budowę drogi ekspresowej S-5 i obwodnicy drogi nr 36 z przedstawicielami GDDKiA, inwestora prowadzącego budowę. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele firmy Alpinie Bau, generalnego wykonawcy budowy dróg. Spotkanie zorganizowali Krzysztof Wieczorek i Jerzy Mielcarek, sołtysi Kątów i Masłowa oraz burmistrz gminy Rawicz.
Rawicz jest jednym z nielicznych miast w Wielkopolsce, w którym w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 działał szpital wojenny. Przebywali tutaj polscy żołnierze, którzy zostali ranni w bitwach z bolszewikami na wschodzie Polski. Szpital mieścił się na terenie koszar w dawnym niemieckim lazarecie z okresu I wojny światowej.
Po perturbacjach z wykreśleniem i ponownym umieszczaniem w budżecie inwestycji na ul. Konopnickiej, 1.06.2010 r. otwarto oferty na „przebudowę ul. Konopnickiej w Rawiczu wraz z odwodnieniem” - IT.3410-18/10. Przetarg wygrało konsorcjum składające się z firm „POL-DRÓG Kościan” Sp. z o.o. – lider i Przedsiębiorstwa Usługowo – Budowlanego INFRAKOM Sp. z o.o. z Wolsztyna. 675.085,01 zł.
Rozpoczęły się roboty budowlane na ul. Cmentarnej w Słupi Kpt. Już w ubiegłym roku, gdy większość mieszkańców wsi, radny z tego środowiska, sołtys i ks. proboszcz parafii św. Katarzyny z zadowoleniem przyjęli decyzję burmistrza o wybudowaniu w 2010 r. drogi do cmentarza, to nie wszyscy z tej inicjatywy się ucieszyli.
Wakacje to najlepszy czas na wykonywanie prac drogowych. Stąd na większości inwestycji firmy wykorzystują sprzyjającą aurę i zmniejszony ruch pojazdów do zrealizowania jak największej części robót budowlanych, przewidzianych do realizacji w tym roku. Zbliża się do końca budowa dróg na ulicy Cechowej i Spółdzielczej.
W Dębnie Polskim realizowany jest pierwszy etap „Budowy kanalizacji sanitarnej, deszczowej i sieci wodociągowej w Dębnie Polskim – etap 1”. W poniedziałek 9 sierpnia burmistrz i skarbnik w Departamencie Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim podpiszą nową umowę na dofinansowanie budowy kanalizacji w Dębnie Polskim, w której zostaną ujęte aktualne koszty tej inwestycji, wynikające z przetargów i przyjęty zostanie harmonogram, ustalony z wybranym wykonawcą.