W Zawadach odbył się HAZACKI* TURNIEJ WSI, zorganizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rawiczu.
W Zawadach odbył się HAZACKI* TURNIEJ WSI, zorganizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rawiczu.
W Masłowie sołtys Jerzy Mielcarek wraz z Radą Sołecką zorganizowali tegoroczne gminne dożynki.
Na strzelnicy Bractwa Kurkowego spotkali się radni z wszystkich klubów działających w Radzie Miejskiej Gminy Rawicz. Najpierw w strzelaniu rekreacyjnym radni ustalili kolejność, jaką będą zajmować na listach wyborczych, a następnie rozważali propozycję jednej wspólnej listy wyborczej do Rady MGR VI kadencji.
Z okazji jubileuszu 40-lecia Rawickiej Fabryki Wyposażenia Wagonów Rawag Sp. z o.o. w Brylancie świętowali pracownicy tego zakładu.
W kinie „Promień” odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Sztuka bliska i daleka”, poświęcona m.in. sztukom medialnym.
W Ratuszu odbył się wernisaż X Międzynarodowej Wystawy Sztuki. Na otwarcie wystawy pojawili się artyści z Polski i sześciu europejskich państw. Jednak największych sukcesem organizatorów było to, że zaproszenie przyjęli i na wystawie oraz imprezach towarzyszących pojawili się rektorzy i wykładowcy renomowanych akademii artystycznych w kraju: Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska. Byli także obecni wykładowcy z akademii artystycznych Rumunii, Ukrainy. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentował dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej.
Na cotygodniowym spotkaniu z redaktorami lokalnych mediów burmistrz poinformował o nadchodzących zmianach dotyczących działalności GCI oraz o postępie prac inwestycyjnych na niektórych budowach.
W 89. rocznicę krwawych wydarzeń na rynku rawickim, burmistrz i przewodniczący klubu radnych Porozumienia Samorządowego złożyli kwiaty przed pamiątkową tablicą na Ratuszu, upamiętniającą zastrzelonych 19 sierpnia 1921 r. manifestantów.
Kandydat na burmistrza w nadchodzących wyborach samorządowych, Grzegorz Kubik na swym blogu deklaruje, że chce „przyjąć zasadę budowania dróg rowerowych w trakcie remontów dróg istniejących (w oparciu o koncepcję sieci miejskich dróg rowerowych)”. Rady G. Kubik przez cztery lata nie zauważył, że chce robić coś, co już jest realizowane. A nadto popsuł to, co burmistrz wymyślił i chciał w tym temacie zrealizować w tym roku.
Kierujący oplem vectra, samochodem służbowym Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz, by uniknąć bezpośredniego zderzenia z samochodem marki honda, uległ wypadkowi.
Dzisiaj, 16.08.2010 r. od godz. 17.00 do jutra, 17.08.2010 r. do godz. 10.00 spodziewane są silne burze i intensywne opady deszczu (2 stopień) - informuje komunikat nadany przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Podczas cyklicznego spotkania z redaktorami lokalnych mediów burmistrz poinformował o najbliższych wydarzeniach w gminie Rawicz. Omówił też zakończone zadania inwestycyjne i te, gdzie są jakieś problemy z realizacją.
W Szymanowie po raz dziesiąty odbył się przegląd zespołów folklorystycznych, a po raz dziewiąty pod nazwą: "Hazackie* Spotkania Kapel Ludowych im. Anny i Franciszka Brzeskotów". Tym razem miało wystąpić dziesięć zespołów folklorystycznych.
Z okazji 90. rocznicy zwycięskiej bitwy na polach koło Warszawy w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., delegacje samorządów i organizacji złożyły kwiaty przez pomnikiem z „Orłem 1920”, na którym znajduje się napis: „TU W BYŁYCH KOSZARACH W 1920 ROKU MIEŚCIŁ SIĘ LAZARET, W KTÓRYM PRZEBYWALI RANNI ŻOŁNIERZE POLSCY W WOJNIE POLSKO – BOLSZEWICKIEJ. W IMIENIU SPOŁECZEŃSTWA ZIEMI RAWICKIEJ ZARZĄD MIEJSKI GMINY RAWICZ. 15.08.2000”. Potem delegacje udały się przez pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie również złożono wiązankę kwiatów.
Z okazji Święta Wojska Polskiego członkowie Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy WP oraz zaproszeni goście uczestniczyli w turnieju strzeleckim zorganizowanym przez Zarząd Koła nr 4 ZBŻZiOR w Rawiczu.
Rodzinny Ogród Działkowy im. Władysława Sikorskiego w Rawiczu obchodził 60. rocznicę powstania. Z tej okazji na terenie ogrodu przy Domu Działkowca prezes ROD Władysław Ostaszewski zorganizował imprezę plenerową.
Na 90. rocznicę bitwy warszawskiej w Muzeum Ziemi Rawickiej otwarto wystawę dokumentów i fotografii, związanych z wojną polsko-bolszewicką. Wystawę otwarła Bożena Rawluk-Raus, dyrektor MZR, która zaprosiła przedstawicieli rodzin z Rawicza uczestników biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
W Urzędzie MGR z burmistrzem spotkali się Janusz Garsztka i Michał Garstka, przedstawiciele firmy SYSTRA, projektującej rozwiązania drogowe związane z planowaną około roku 2015 przebudową linii kolejowej E-59 Poznań – Wrocław.
W Masłowie odbyło się spotkanie rolników, właścicieli gruntów, które zostaną przejęte pod budowę drogi ekspresowej S-5 i obwodnicy drogi nr 36 z przedstawicielami GDDKiA, inwestora prowadzącego budowę. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele firmy Alpinie Bau, generalnego wykonawcy budowy dróg. Spotkanie zorganizowali Krzysztof Wieczorek i Jerzy Mielcarek, sołtysi Kątów i Masłowa oraz burmistrz gminy Rawicz.
Podczas nawałnicy, która 23 lipca ubiegłego roku spustoszyła miasto, zniszczony został także dach na kościele farnym. Uszkodzenia były na tyle poważne, że dach wymagał położenia nowej dachówki, a co za tym idzie, wymiany drewnianej więźby dachowej.
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rawiczu, realizując Program Aktywności Lokalnej, zaprasza mieszkańców Zielonej Wsi, Wydaw, Łąkty, Ugody, Zawad, Sikorzyna, Stwolna do udziału w HAZACKIM TURNIEJU WSI, który odbędzie się w dniu 29 sierpnia 2010 r. w Zawadach.
Rawicz jest jednym z nielicznych miast w Wielkopolsce, w którym w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 działał szpital wojenny. Przebywali tutaj polscy żołnierze, którzy zostali ranni w bitwach z bolszewikami na wschodzie Polski. Szpital mieścił się na terenie koszar w dawnym niemieckim lazarecie z okresu I wojny światowej.
Po perturbacjach z wykreśleniem i ponownym umieszczaniem w budżecie inwestycji na ul. Konopnickiej, 1.06.2010 r. otwarto oferty na „przebudowę ul. Konopnickiej w Rawiczu wraz z odwodnieniem” - IT.3410-18/10. Przetarg wygrało konsorcjum składające się z firm „POL-DRÓG Kościan” Sp. z o.o. – lider i Przedsiębiorstwa Usługowo – Budowlanego INFRAKOM Sp. z o.o. z Wolsztyna. 675.085,01 zł.
Rozpoczęły się roboty budowlane na ul. Cmentarnej w Słupi Kpt. Już w ubiegłym roku, gdy większość mieszkańców wsi, radny z tego środowiska, sołtys i ks. proboszcz parafii św. Katarzyny z zadowoleniem przyjęli decyzję burmistrza o wybudowaniu w 2010 r. drogi do cmentarza, to nie wszyscy z tej inicjatywy się ucieszyli.
Przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), spółki notowanej na giełdzie, zajmującej się między innymi produkcją elektrycznej energii odnawialnej, są zainteresowani lokalizacją w okolicach Rawicza średniej wielkości biogazowni (0,8-1,5 MW).
Na półmetku są roboty drogowe na trzech dużych zadaniach inwestycyjnych. Prace trwają na budowie dróg ulic Leśnej, na ul. Ogrodniczej i Zimowej oraz na zapleczu ulicy Broniewskiego.
W Masłowie trwają roboty przy budowie kanalizacji. Jakby trochę „skutkiem ubocznym” jest nowa nawierzchnia na odcinku ul. Kołłątaja, gdzie po robotach kanalizacyjnych oprócz odtworzenia nawierzchni jednia została okrawężnikowana.
Wakacje to najlepszy czas na wykonywanie prac drogowych. Stąd na większości inwestycji firmy wykorzystują sprzyjającą aurę i zmniejszony ruch pojazdów do zrealizowania jak największej części robót budowlanych, przewidzianych do realizacji w tym roku. Zbliża się do końca budowa dróg na ulicy Cechowej i Spółdzielczej.
W Dębnie Polskim realizowany jest pierwszy etap „Budowy kanalizacji sanitarnej, deszczowej i sieci wodociągowej w Dębnie Polskim – etap 1”. W poniedziałek 9 sierpnia burmistrz i skarbnik w Departamencie Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim podpiszą nową umowę na dofinansowanie budowy kanalizacji w Dębnie Polskim, w której zostaną ujęte aktualne koszty tej inwestycji, wynikające z przetargów i przyjęty zostanie harmonogram, ustalony z wybranym wykonawcą.