Z okazji 90. rocznicy zwycięskiej bitwy na polach koło Warszawy w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., delegacje samorządów i organizacji złożyły kwiaty przez pomnikiem z „Orłem 1920”, na którym znajduje się napis: „TU W BYŁYCH KOSZARACH W 1920 ROKU MIEŚCIŁ SIĘ LAZARET, W KTÓRYM PRZEBYWALI RANNI ŻOŁNIERZE POLSCY W WOJNIE POLSKO – BOLSZEWICKIEJ. W IMIENIU SPOŁECZEŃSTWA ZIEMI RAWICKIEJ ZARZĄD MIEJSKI GMINY RAWICZ. 15.08.2000”. Potem delegacje udały się przez pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie również złożono wiązankę kwiatów.
Uczestnikom uroczystości burmistrz rozdał okolicznościowe wydawnictwo „90. rocznica bitwy warszawskiej”, opracowane przez Henryka Pawłowskiego.
Bitwa warszawska jest wciąż niedoceniana zarówno w Polsce, jak również na zachodzie Europy. Znany polityk lord Edgar Vincent D'Abernon, ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce, nazwał ją – pisząc w tytule swej książki - "Osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata". Mają w niej także swój chwalebny udział, jak i w całej wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920, żołnierze wielkopolscy.
Jeszcze mniej znanym jest udział Poznańczyków, a więc żołnierzy Wielkopolan, w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919–1920. Zaraz po Powstaniu Wielkopolskim, które zakończyło się sukcesem, Wojsko Wielkopolskie zostało wysłane na Kresy Wschodnie, gdzie wzięło udział w wyniszczającym konflikcie, pełnym dramatycznych zwrotów i zakończonym spektakularnym zwycięstwem.
O tym, w sposób skondensowany, można przeczytać w tym okolicznościowym wydawnictwie. Wersję elektroniczną można zobaczyć tutaj, a pobrać w wersji PDF tutaj.