Ponad trzydziestu urzędników jednostek samorządu powiatowego i gminnego ze starostą i burmistrzem zostało zamkniętych w jednej celi rawickiego więzienia.
Zakład Karny w Rawiczu pierwszy raz w swojej historii otworzył swoje bramy dla przedstawicieli samorządu lokalnego oraz instytucji miejskich, gminnych i powiatowych.
Wśród zaproszonych przez dyrektora mjr. Bogdana Wojtala gości był starosta powiatu rawickiego, burmistrz gminy Rawicz, dyrektorzy oraz przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Szpitala Powiatowego, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminnego Ośrodka Wsparcia, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Domu Kultury, Komendy Powiatowej Policji, Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego.
Wizyta studyjna w Zakładzie Karnym została zorganizowana w celu realizacji porozumień o współpracy w ramach programu „Uspołeczniania wykonywania kary pozbawienia wolności”.
Samorządowcy obejrzeli pawilony mieszkalne i zwiedzili oddział terapeutyczny, warsztaty terapii zajęciowej, bibliotekę, radiowęzeł, szkolne sale edukacyjne i multimedialne. Służba więzienna przygotowała pokaz wyszukiwania środków odurzających przez specjalnie do tego szkolonego psa. Zwiedzanie uatrakcyjniły ćwiczenia pododdziału - Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej.
Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła wizyta w części historycznej zakładu karnego, gdzie w podziemiach mieszczą się dawne cele, w których przetrzymywano więźniów w okresie II wojny światowej i represjonowanych z przyczyn politycznych zarówno przed, jak i po II wojnie.
Por. Piotr Bruder kierownik DOP i archiwista ZK w Rawiczu oprowadził zwiedzających po tych obiektach związanych z mroczną przeszłością rawickiego więzienia. Aby zademonstrować warunki, w jakich przebywali represjonowani więźniowie, trzydziestu samorządowców zostało zamkniętych w jednej z tych historycznych cel na kilkanaście minut.
Goście więc mieli możliwość porównania obecnych warunków odbywania kary przez skazanych z warunkami, w jakich przebywali więźniowie polityczni, eksterminowani przez okupanta, jak i ci represjonowani w czasach stalinowskich.