W sali sesyjnej urzędu MGR odbyło się spotkanie radnych, na którym omawiano, jak ma być prowadzona gospodarka odpadami od połowy przyszłego roku.
W dniu 1 stycznia 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawa wprowadza w Polsce nowy model gospodarki odpadami komunalnymi. Zgodnie z ustawą, gminy mają obowiązek przygotowania się do przejęcia nowych zadań i wdrożenia przepisów. Czas na wdrożenie nowego modelu gospodarowania odpadami przewidziano do dnia 1 lipca 2013 r.
Radni na spotkaniu z radcą prawnym Anną Ossowską z poznańskiej Kancelarii Radców Prawnych K. Materna, A. Ossowska Spółka Partnerska, powinni wypracować sobie opinię na temat, która z dwóch możliwych form prowadzenia od połowy przyszłego roku gospodarki wywozu odpadów będzie dla mieszkańców korzystniejsza - czy gmina Rawicz gospodarkę odpadami ma prowadzić samodzielnie, czy też wspólnie z innymi samorządami subregionu leszczyńskiego.
Przypomnieć trzeba, że na spotkaniu w Trzebani 10 maja br. przedstawiciele 19 gmin wstępnie zadeklarowało chęć prowadzenia wspólnej gospodarki. Ale teraz rady poszczególnych gmin muszą się zdecydować, jak każda gmina chce wywiązywać się z nałożonych przez ustawodawcę przepisów, samodzielnie czy wspólnie w związku komunalnym. Innego rozwiązania nie ma.
Na spotkaniu w Trzebani burmistrzów, pracowników samorządowych zajmujących się gospodarką odpadami i z dyskusji tam prowadzonej wynikało, że wspólne przedsięwzięcie będzie kosztowało mniej, aniżeli łącznie indywidualne przedsięwzięcia poszczególnych gmin, gdyby wszystkie samorządy zdecydowały się na prowadzenie gospodarki samodzielnie.
W efekcie końcowym, koszt gospodarowania odpadami na jednego mieszkańca i w konsekwencji tzw. para podatek śmieciowy, będzie niższy w przypadku, gdy 19 gmin zdecyduje się prowadzić gospodarkę odpadami wspólnie.
Najważniejsze zmiany dla mieszkańców, jakie nastąpią po 1 lipca 2013 r. bez względu na formę w jakiej samorządy będą prowadziły gospodarkę odpadami:
1. Właściciele nieruchomości obowiązani są ponosić na rzecz gminy (lub związku między gminnego, do którego przystąpi gmina), na terenie której położone są ich nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi (art. 6 h.).
2. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi dochód gminy (6 r.1) (lub związku między gminnego, do którego przystąpi gmina).
3. Z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina (lub związek między gminny, do którego przystąpi gmina) pokrywa koszty funkcjonowania systemu, które obejmują koszty (art. 6.r.2):
- odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych;
- tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych;
- obsługi administracyjnej systemu.
4. Gmina (lub związek między gminny, do którego przystąpi gmina) organizuje przetarg na:
- odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, albo odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów,
- jeśli wyznaczono sektory, organizuje się przetarg dla każdego z sektorów.
5. Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (lub do związku między gminnego, do którego przystąpi gmina) deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wg wzoru, w miejscu i terminie określonym w uchwale rady gminy (lub w rozporządzeniu związku między gminnego, do którego przystąpi gmina) stanowiącej akt prawa miejscowego.
6. W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana (art. 6 m.).
Kalendarium wynikające z nowej ustawy:
1.01.2012 r. - wejście w życie ustawy z 1.07.2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku oraz niektórych innych ustaw;
do 31.12.2012 r. - regulaminy o utrzymaniu czystości i porządku, wydane przed dniem wejścia w życie ustawy, zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych regulaminów, nie dłużej jednak, niż przez 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (najpóźniej do 1.01.2013 r.);
do 31.12.2012 r. - termin podjęcia przez rady gmin uchwał – do 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy;
01.07.2013 r. - wejście w życie uchwał – nie później niż w terminie 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Właściciel nieruchomości, który w dniu wejścia w życie ustawy ma zawartą umowę na odbieranie odpadów, zwolniony jest z opłaty za gospodarowanie odpadami nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do 30.06.2013 r.