Na Kowalikach, w posiadłości państwa Światałów, Florian Zawieja, sołtys Sikorzyna zorganizował tegoroczne gminne święto plonów.
Mszę św. dożynkową odprawił ks. Wojciech Poźniak, proboszcz parafii pw. św. Floriana w Zielonej Wsi.
Starostami dożynek były dwie pary rolników: Martyna Miedzińska z Sikorzyna i Przemysław Krawczyk z Łaszczyn oraz Dominik Pernak z Sikorzyna i Teresa Niedźwiecka z Szymanowa.
Obrzęd dożynkowy przygotował zespół "Młodych Wisieloków" z Szymanowa, a z przyśpiewkami wystąpił zespół folklorystyczny "Stare Dębioki" z Dębna Polskiego.
Na zakończenie uroczystości dożynkowych z życzeniami do zebranych zwrócił się burmistrz gminy Rawicz.
Godni Najwyższego Szacunku Rolnicy! Pani Starościno, Panie Starosto Dożynek! Wielebny Księże Proboszczu, Panie Starosto Rawicki, Gościnni Gospodarze tej uroczystości, Drodzy Goście!
Gminne uroczystości dożynkowe, po raz pierwszy odbywają się na terenie właścicieli, którzy raczej z tradycyjną pracą na roli się nie kojarzą. Gościmy w obejściu Państwa Świtałów, którzy prowadzą firmę produkującą maszyny dla rolnictwa. Natomiast organizatorem tegorocznych dożynek jest sołectwo Sikorzyn, którego sołtys Florian Zawieja uważany jest za konserwatywnego, mającego tradycyjne korzenie chłopskie, rolnika. To znaki czasów, w których rolnictwo staje się jedną z gałęzi przemysłu produkującego żywność. Z pewnością najważniejszą, bo podstawową.
„Święto plonów" jako uroczyste zakończenie żniw, a tym samym podsumowanie całorocznego trudu rolnika, zajmuje szczególną pozycję w naszej tradycji i historii. Najstarsze wzmianki o Święcie Plonów pochodzą z 1168 roku i opisują obchody starosłowiańskich dożynek w Arkonie. Naród polski, posiadający wśród Słowian najstarsze i najrdzenniejsze tradycje obyczaju rolniczego, przechowywał zwyczaje i obrzędy rolnicze, których litewskie echa w XV wieku opisywał Jan Długosz, kanonik krakowski, dyplomata i historyk.
Dożynki i okrężne, nazywane w różnych stronach Polski: „wyżynkami”, „obrzynkami”, „zarzynkami” lub „wieńcami”, uroczyście obchodzone po dworach ziemian polskich od najdawniejszych czasów, należą do charakterystycznych i najpiękniejszych obrzędów rolniczych narodu polskiego i są zabytkiem obyczajowym pierwotnego rolnictwa Polan nad Wisłą i Wartą, od których obyczaj ten przejmowały plemiona pruskie i litewskie.
W ciągu wieków zmieniała się forma świętowania dożynek. Stały się one uroczystością, w której uczestniczą nie tylko mieszkańcy wsi i osoby zawodowo związane z rolnictwem, ale także mieszkańcy miasta. Dożynki są świętem nas wszystkich, gdyż wszyscy korzystamy z płodów ziemi. Korzystamy z nich dzięki trudowi pracy rolników i ich rodzin.
Dziękujemy im wszystkim za ich wysiłek i za zebrane plony, uczestnicząc w tej pięknej, polskiej tradycji.
Dożynki uświadamiają nam, jaką wartością w naszym życiu była i jest praca rolnika oraz jaką wartością w naszym życiu był i jest chleb. I ile on dla nas znaczy, niezależnie od epok, w jakich przychodziło Polakom żyć. Dlatego z wdzięcznością przyjmujemy z rąk Starosty i Starościny chleb dożynkowy, który jest symbolem tegorocznej ciężkiej pracy rolników z całej naszej Gminy.
W tym dożynkowym bochnie chleba jest trud włożonej pracy i pot rolnika, ale jest także miłość do ziemi do pracy na roli, szacunek do drugiego człowieka. Jest on zatem powodem do dumy. Dumy i radości z dobrze przepracowanego roku. Z pracy, którą rolnik wykonuje nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Za to wszystkim rolnikom naszej gminy należą się serdeczne podziękowania. Życzę mieszkańcom naszej Gminy, aby tego z tak wielkim mozołem wyprodukowanego chleba nigdy i nikomu nie zabrakło.
W imieniu rawickiego samorządu życzę wszystkim Państwu radości i satysfakcji z tego, że mogliśmy podziękować Bogu i sobie samym za miniony rok, za wszystko, co było w nim dobre, za wasze sukcesy i powodzenia, a na jutro i dni kolejne – zasobności, pełniejszych stołów, spokoju i radości. Szczęść Boże.