13 kwietnia został ustanowiony przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Katania. W 73. rocznicę zbrodni katyńskiej przedstawiciele rawickiego samorządu na Sarnowskim Rynku złożyli wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą Józefa Skwarę i Edmunda Bądke, ofiary zbrodni stalinowskiej, zamordowane w Kozielsku i Starobielsku.
70 lat temu niemieckie radio podało komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim ciał polskich oficerów. Niemcy rozpoczęli prace ekshumacyjne i mimo że wywiady brytyjski i amerykański wiedziały, że mordu na polskich oficerach dokonało NKWD, nie ujawniły tego faktu.
W 1940 roku zamordowano blisko 22 tysiące polskich jeńców wojennych. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku w Katyniu, Charkowie, Twerze i w innych miejscach na terenie ówczesnego ZSRR. Jeńców zabijano strzałem w tył głowy. Gdy w kwietniu 1943 roku ukazał się berliński komunikat o zbrodni katyńskiej, już dwa dni później moskiewskie radio oskarżyło Niemców o dokonanie mordu. Tę wersję upowszechniała propaganda Związku Radzieckiego, a za nią - władze PRL. Prawda była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku Moskwa przyznała, że zbrodnię popełniło NKWD.