Zarząd Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość zorganizowali spotkanie dotyczące przyszłości specjalnych stref ekonomicznych, na którym rozpoczęto konsultacje strategii rozwoju WSSE na najbliższe lata.
Specjalne strefy dotychczas miały z końcem 2014 r. wyznaczony kres swego funkcjonowania. Jednakże Rada Ministrów przyjęta w lipcu br. czternaście rozporządzeń wprowadzających regulację umożliwiającą wydłużenie funkcjonowania stref do 2026 roku. Wnioskujący o wydłużenie działalności stref mają nadzieję, że dzięki tej decyzji nadal będą one ważną zachętą inwestycyjną, przyczyniając się do zwiększonego napływu nowych projektów do Polski. Zdaniem przedstawicieli resortu gospodarki, dzięki jeszcze 14-letniej perspektywie działania stref tworzy się realna szansa na pełne wykorzystanie limitu powierzchni SSE w Polsce, czyli 20 tys. ha.
Specjalne strefy ekonomiczne, chcąc przyciągnąć nowych inwestorów, proponują cały szereg udogodnień i ulg. Jednak, jak wynika z analiz przeprowadzonych w ubiegłym roku przez KPMG (międzynarodowa sieć firm audytorsko-doradczych), wielu potencjalnych inwestorów nie decydowało się na wejście do SSE. Powody? Między innymi przedstawiciele firm twierdzili, że wejścia do stref nie uzasadnia skala inwestycji, jakie planują przeprowadzić. Poza tym wiele firm utrzymywało, że to, co oferują SSE, nie jest tak do końca w pełni atrakcyjne, bo ulgi są zbyt małe i nie równoważą nakładów, jakie trzeba ponieść, by rozpocząć działalność w strefie i spełnić dodatkowe warunki nakładane przez strefy na przedsiębiorców.
Niestety, z badań przeprowadzonych przez KPMG wynikało również, że wiedza menedżerów o tym, co SSE oferują, jest niewielka, niepełna lub żadna. Być może świadczy to o tym, że SSE niewłaściwie prowadzą politykę informacyjną. Powodem może być też brak właściwego rozeznania sytuacji przez firmy.
Wielu obserwatorów rynku twierdzi jednak, że powodem braku zainteresowania inwestycjami na terenach SSE był także brak specjalistów. Chodzi o osoby, które potrafią przeprowadzić proces wejścia do stref. Zdaniem przedstawicieli przedsiębiorców, w niektórych regionach, gdzie działają strefy, brakuje też wykwalifikowanych pracowników.
Decyzja o wydłużeniu terminu funkcjonowania stref do 2026 roku jest ogromną szansą dla tych podstref, w których dotąd nie pojawił się żaden inwestor z uwagi właśnie na do tej pory obowiązujący zbyt krótki horyzont czasowy działalności strefy. Ta nowa perspektywa może przekonać tych inwestorów, którzy dotychczas się wahali. Jest to szansa na rozwój wielu regionów w Polsce. Dotyczy to również między innymi podstrefy w Rawiczu.
Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE podkresliła, że dla samorządów - gospodarzy podstref i Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to wyzwanie, by efektywniej przyciągać nowych inwestorów, tworząc dla nich jak najlepsze warunki działania. W tym celu na spotkanie zostali zaproszeni eksperci opracowujący Strategię Rozwoju WSSE, którzy przedstawili dotychczasowy zakres prac. Eksperci zwrócili się do przedstawicieli samorządów obecnych na spotkaniu z propozycją współpracy przy tworzeniu strategii.