
23 października 2017 roku w Urzędzie MGR w sali sesyjnej na I piętrze o godz. 16:00 odbędzie się dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Sierakowo Północ I” rozwiązaniami wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy, każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi.
Czytaj więcej...

Wprowadzane od dwóch lat zmiany do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Rawicz oraz prace nad uchwaleniem mpzp na tereny "Sierakowa Północ I" są przeprowadzane z naruszeniem tradycji i wbrew zdrowemu rozsądkowi. Wielokrotnie przedstawiałem tezy, które są niepopularne i wyrażałem pogląd, że nie głosowałbym za zmianami umożliwiającymi przekształcenie terenów pomiędzy Rawiczem, a obwodnicą drogi krajowej DK36 na tereny przemysłowe. Przez wprowadzenie zmian do studium mieszkańcy nie tylko północnej części Rawicza, całego Sierakowa łącznie z Osiedlem Sierakowo mogą być narażeni na ewentualne skutki niebezpiecznych decyzji obecnie rządzących. Tak jak opiekunowie nie dają dzieciom brzytwy do ręki, tak rada nie powinna włodarzowi oderwanemu od rzeczywistości umożliwiać działania na przekór logice. Rada pozwoliła na zmiany studium i na uchwalanie mpzp Sierakowo II i wkrótce Sierakowo I nie biorąc pod rozwagę ewentualnych negatywnych skutków.
Czytaj więcej...

Od prawie trzech lat trwają procedury planistyczne, które jak się okazuje, miały lub mają doprowadzić do powstania na gruntach wsi Sierakowo ubojni, w której rocznie będzie przerabianych kilka lub kilkanaście milionów świń. Obecna władza samorządowa przeprowadza procedury w taki sposób, że mało kto może się zorientować, ku czemu to zmierza i jak ma się to skończyć. Dostępne opracowania planistyczne nie wzbudzają zaufania. Wszystko odbywa się w atmosferze tajemniczości działań władzy i nieufności mieszkańców do postępowania włodarzy. W następnej kadencji nowi włodarze powinni przywrócić zaufanie do działań władzy samorządowej w gminie i zapewnić mieszkańcom wpływ na losy Rawicza.
Czytaj więcej...

Pod nosem włodarzy, przy Urzędzie Gminy, trwa już chyba ósmy miesiąc remont nawierzchni ul. Mikołajewicza. Ta realizowana ślamazarnie inwestycja jest dowodem braku umiejętności organizacyjnych i nadzorczych osób odpowiedzialnych za przygotowanie i prowadzenie inwestycji w gminie. Oczywiście najbardziej winny za ciągnącą się przebudowę jest włodarz, który jako kandydat na burmistrza w wyborach deklarował, że będzie "gospodarny od zaraz".
Czytaj więcej...

Pomyłki, przeinaczenia, czy zwykłe kłamstwa? Czy można mieć zaufanie do osoby publicznej, która w ważnych sprawach konfabuluje? 24 lutego 2017 r., w związku z wizytą Prezydenta RP w Rawiczu, burmistrz G. Kubik udzielił wywiadu w Teleskopie TVP3. Słysząc sposób wypowiadania się G. Kubika i przytoczone przez niego "fakty", aż mną wstrząsnęło. Jednak wtedy postanowiłem milczeć, bo nie wypadało przed wizytą głowy państwa w Rawiczu napisać trochę gorzkiej prawdy o gospodarzu wizyty. Przypomniano mi o tym szczególnym wywiadzie po umieszczeniu wpisu w sprawie "pałacu Przyjemskiego w Rawiczu".
Czytaj więcej...

Zasłyszane ongiś powiedzenie o niezbyt mądrej władzy można by sparafrazować tak: "jeśli władza czasami bywa groteskowa, to zawsze jest niebezpieczna". O ile nieznajomość przez włodarzy faktów z historii miasta można uznać tylko za coś śmiesznego, to tworzenie przez nich bajek o początkach miasta, trzeba już zakwalifikować do poczynań groźnych. Na stronie sygnowanej przez gminę pojawiła się historyjka, a właściwie "bajka z mchu i paproci", stworzona w celu uzasadnienia pomysłu ustawienia pomnika założyciela miasta w taki sposób, aby "spoglądał w stronę wschodnią, w kierunku, gdzie niegdyś stał jego pałac".
Czytaj więcej...