Kończąc odkurzanie materiałów przekazanych mi przez panią Beatę Dupidis, pozostało do pokazania jeszcze parę zdjęć portretowych. Ponieważ portrety powstały w okresie zaboru, to mężczyźni w wieku poborowym na zdjęciach występują w pruskich mundurach. Niestety, zdjęcia nie są opisane, więc personalia postaci nie są mi nieznane. Na fotografii postać w pruskim mundurze galowym. Numer 26 na pagonie, oznacza pułk piechoty im. Księcia Anhalt-Desau Leopolda (1 Magdenburski) Magdeburg. Zdjęcie wykonano w atelier (Photographie von Theodor Ehrhardt) w Magdeburgu.
Portret całopostaciowy żołnierza w pruskim mundurze galowym jako kartka pocztowa. Zdjęcie anonimowe, brak autora. Ta kartka pocztowa, korespondencja została wysłana z Leszna 5.03.1914 r. do Jana Tylewskiego. Autorem tekstu na odwrocie jest B. Kobelski. Zwrot „Kochany Kolego” świadczy, że był bliskim znajomym adresata. W treści m.in. informuje, że wkrótce będzie w Rawiczu.
Portret całopostaciowy żołnierza w pruskim mundurze galowym jako kartka pocztowa. Na rewersie pieczęć: Photographie Mandel, Breslau, Neue Taschenstr. 5. Korespondencja adresowana do L. Tylewski, Görchen in Posen, Kreis Rawitsch z poczty polowej we Wrocławiu, nadawcą Rekr. Tylewski. Mimo, że korespondencja napisana w j. polskim, to odczytanie pisma wymaga umiejętności grafologa. Rekrut Tylewski informuje (chyba ojca Leona), że pracuje w stajni od 4 rana do wieczora tak, że „kości wcale nie czuje”.
Portret całopostaciowy żołnierza w pruskim mundurze galowym jako kartka pocztowa. Zdjęcie anonimowe, na odwrocie czysta powierzchnia.
Na zdjęciu postać w mundurze powstańca wielkopolskiego. Zdjęcie wykonane przez Józefa Stolskiego w Poznaniu przy ul. Berlińskiej 5, w zakładzie fotograficznym specjalizującym się w fotografii portretowej.
W pakiecie jest też kilka typowych dla tamtych lat kartek pocztowych. Zawierają prywatną korespondencję, wysłaną w okresie przed wybuchem i w trakcie trwania I wojny światowej oraz już w okresie II RP.
Kartka z widokiem kościoła katolickiego i klasztoru w Miejskiej Górce nadana 26.07.1912 r. przez Kazię z Miejskiej Górki do Jasia Tylewskiego w Rawiczu. W treści "podziękowania za ładne rysunki i wierszyki wpisane do pamiętnika".
Kartka pocztowa bez obiegu z wydrukowanym na odwrocie napisem: Von der Westfront (z frontu zachodniego), z anonimowym żołnierzem niemieckim sfotografowanym w jakiś okopach w czasie I wojny światowej. Kartka została wydrukowana przez wydawnictwo Bruckmann Verlag GmbH z siedzibą w Monachium. Dzieje wydawnictwa Bruckmann są ciekawe, ale to temat na inna opowieść, bo nie ma, na szczęście, związku z Rawiczem.
Kartka nadana 6.12.1914 r. z jednostki wojskowej 4 batalionu 50 dolnośląskiego płku piechoty przez Sterczyńskiego (pismo bardzo nieczytelne, treść w j. niemieckim) do Jana Tylewskiego w Rawitsch Provinz Posen. Treść opieczętowana „Brief Stempel. I. Bataillon 3. Niederschlesisches Infanterie Regiments Nr. 50“. Jednostka wojskowa „3. Niederschlesisches Infanterie Regiments Nr. 50“ stacjonowała w Rawiczu i Lesznie w latach 1914-1920. Na rewersie fotografia zniszczonej wioski Vigneulles – miejscowość i gmina we Francji, obecnie zamieszkiwana przez 228 osób, w regionie Grand Est, w departamencie Meurthe i Mozela.
Kartka nadana 15.10.1917 r. ze Strzegomia (niem. Striegau). Treść pisma w j. niemieckim nieczytelna. Na awersie kartki hotel dworcowy przy ul. Dworcowej w Königszelt in Schlesien (Jaworzyna Śląska).
Kartka nadana przez Józefa Paprockiego 19 stycznia 1935 r. w Santander w Hiszpanii do Jana Tylewskiego w Rawiczu. Na rewersie w treści J. Paprocki pisze o pogodzie, która dopisuje i śle życzenia z Hiszpanii. Na awersie kartki statek "Reina del Pacifico." P.S.N. Co., który 23.09.1930 został zbudowany w stoczni Harland i Wolff w Belfaście. Został przekazany do użytku 24.03.1931, a swoje dni służby zakończył 11.05.1958 r. na złomowisku w Newport (Walia).
Zbiór fotografii i kartek korespondencyjnych łączy osoba Jana Tylewskiego, znanego działacza Bractwa Kurkowego w Rawiczu, postaci rozpoznawalnej w środowisku rzemieślniczym i kupieckim przed II wojną światową.
Może ktoś widząc te materiały będzie miał coś do dodania na ich temat.
Jeszcze raz składam podziękowanie pani Beacie za udostepnienie i zgodę na publikację materiałów.