W tym roku minie 60 lat od powstania Rawickiego Towarzystwa Kulturalnego (RTK). Działalność TPR jest znana w zasadzie już niewielu mieszkańcom miasta. Ale warto przypomnieć działalność tej organizacji, która w latach 1963-1983, czyli w pierwszym okresie miała być koordynatorem działalności kulturalnej i oświatowej na terenie Rawicza i powiatu.
O tym okresie działalności RTK mówi broszura pt.: „Kultura rawicka na 20-lecie Rawickiego Towarzystwa Kulturalnego”, wydana w lutym 1983 r. dla uczestników Konferencji Kulturalnej, zorganizowanej w kwietniu 1983 r. przez Koło Przyjaciół Rawicza, swoistej przybudówki RTK.
Przy analizie tego wydawnictwa należy pamiętać, w jakim czasie ono powstawało i jakiego okresu działalności RTK dotyczy.
Towarzystwa kulturalne w latach 60-tych XX w. powstawały w miastach powiatowych jako filie Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu. I miały one nie tyle „koordynować” działalność kulturalną w swoich powiatach, a raczej miały za zadanie dbać o „właściwy”, z punktu widzenia ówczesnej władzy politycznej, wyraz ideowy przedsięwzięć kulturalnych, podejmowanych przez podmioty i instytucje działające w danym powiecie.
W 1982 r. w Rawiczu regionaliści i społeczni działacze kultury uznali, że polityczny gorset RTK krępuje im działalność, więc postanowili utworzyć Koło Przyjaciół Rawicza (KPR), jako organ społeczny działający w ramach, a jednak trochę obok RTK.
Ostatecznie Rawickie Towarzystwo Kulturalne w maju 1989 r. przekształciło się w Towarzystwo Przyjaciół Rawicza (TPR), a o Kole Przyjaciół Rawicza już słuch zaginął.
Warto przypomnieć, że działacze TPR byli inicjatorami zwołania 30 kwietnia 1991 r. zebrania reaktywującego działalność Bractwa Kurkowego w Rawiczu.
Jeśli regionaliści, społecznicy chcą działać dla swojego środowiska, miasta, gminy, czy powiatu, to należy im taką działalność umożliwić i ułatwiać, bez względu na to, w jakich strukturach chcą realizować swoje pasje. I od tego są władze samorządowe wraz z odpowiednimi gminnymi lub powiatowymi instytucjami.