W 1793 r. władze Prus wysłały do 251 miast formularze w języku niemieckim zatytułowane „Indaganda oder topographisch-statistische Fragen über den Zustand und die Beschaffenheit der Stadt (…..) in der Inspection des Krieges und Steuer-Rath“, co w tłumaczeniu na język polski oznacza “Indaganda, czyli pytania topograficzno-statystyczne o stanie i charakterze miasta (…..) dla Inspektoratu Wojennego i Rady Podatkowej”. Taki formularz oczywiście trafił także do Rawicza i został tu wypełniony.
Dotąd nie pojawiły się publikacje z odpowiedziami na „indaganda” z miasta Rawicza. Również w opracowaniach historycznych o Rawiczu żaden z autorów nie powoływał się na te odpowiedzi, co może oznaczać, że nie były one znane twórcom dwóch rawickich monografii, prof. Walerianowi Sobisiakowi i prof. Stanisławowi Sierpowskiemu. Zatem sądzę, że rawickie "indaganda" publikuję po raz pierwszy.
Na informacje zawarte w "indagandach" leszczyńskich w monografii "Historia Leszna", wydanej w 1997 r., powołał się zespół autorski pod kierunkiem Jerzego Topolskiego. Autorzy skorzystali m.in. z danych demograficznych.
Treść niewypełnionego formularza zawierającego 82 pytania po niemiecku jest historykom znana. Również dostępne są tłumaczenia na język polski, z tym, że najczęściej tych fragmentów formularza, na które poszczególne miasta udzielały odpowiedzi. Dlatego postanowiłem przetłumaczyć wszystkie 82 pytania zawarte w formularzu „indagandów”, aby pokazać cały obszar zainteresowań władz pruskich.
Dla porównania potencjału gospodarczego, demograficznego miast, w opracowaniu znajdują się "indaganda" Rawicza, Leszna, Bojanowa, Sarnowy, Jutrosina, Miejskiej Górki i Dubina. Kolejność zamieszczonych w publikacji opisów miast nie jest przypadkowa, lecz wynika z liczby mieszkańców, jaka została podana w punkcie 29 i 30 "indagandów" z poszczególnych miast.
Narazie temat opracowywania "indagandów" uważam za zamkniety, choć nie wykluczone, że kiedyś jeszcze zajmę się materiałami odnośnie innych okolicznych miast.
Klikając tutaj otworzy się publikacja pt.: "Opisy miast. 1793/1794".