Ta broszura zawiera tłumaczenie tekstu zawartego w rozdziale "Z historii szkół Rawicza". To już ostatni rozdział z folderu zjazdowego „Fest-Buch zur 29. Posener Provinzial-Lehrerversammlung in Rawitsch, am 4 -7 Oktober 1909. Oskar Eulitz’ Verlag, Lissa i. P.“
Czytaj więcej...
Ten materiał umieszczony w broszurze zjazdowej z 1909 r. zawiera opis dwóch placówek oświatowych funkcjonujących w Rawiczu: Preparandy i Seminarium Nauczycielskiego. To jest przedostatnia część folderu zjazdowego „Fest-Buch zur 29. Posener Provinzial-Lehrerversammlung in Rawitsch, am 4 -7 Oktober 1909. Oskar Eulitz’ Verlag, Lissa i. P.“
Czytaj więcej...
Zbliżam się do końca materiału umieszczonego w broszurze zjazdowej z 1909 r. Przed najważniejszymi rozdziałammi z dzisiejszego punktu widzenia regionalisty, zawierającymi rysy historyczne rawickiej oświaty do 1909 r., które wkrótce zostaną udostępnione. Teraz proponuję do zapoznania się z przetłumaczonym tekstem rozdziałów: „Rawickie Stowarzyszenie Nauczycieli” oraz „Z dziejów Związku Nauczycieli Prowincji Poznańskiej”, będących częścią opracowania „Fest-Buch zur 29. Posener Provinzial-Lehrerversammlung in Rawitsch, am 4 -7 Oktober 1909. Oskar Eulitz’ Verlag, Lissa i. P.“
Czytaj więcej...

W kolejnej odsłonie materiału umieszczonego w broszurze zjazdowej z 1909 r. prezentowany jest biogram Friedricha Wilhelma Hippaufa (4.07.1803 - 15.05.1888), nauczyciela, działacza rawickiej oświaty, którego postać jest obecnie nieznana, przez historyków wspominana jedynie w związku jego publikacją "50 lat w szkolnictwie" (50 Jahre im Schulamte), wydaną w Rawiczu w drukarni R.F. Frank (G. Beran), w 1873 r.
Czytaj więcej...

Publikuję kolejny rozdział folderu zjazdowego, napisany przez starszego wykładowcę, dra Ernsta Bennera, pt. „Flora Rawicza i okolicy”. Tym razem to nie jest ciekawostka historyczna, tylko botaniczna.
Zapraszam do zapoznania się z opisem flory, jaka była i pewnie nadal występuje w okolicach Rawicza.
Czytaj więcej...

Ten rozdział folderu zjazdowego, napisany przez prorektora Gustawa Merschela pt. „Z historii miasta Rawicza” (Aus der Geschichte der Stadt Rawitsch), to zwięzły opis wydarzeń zawierający treści fragmentów miejskich dokumentów. Jednak należy zaznaczyć, że Merschel, autor kilku przyczynków do historii Rawicza, reprezentował niemiecki, nacjonalistyczny punkt widzenia. Proponuję porównać ze sobą treści innych pozycji, które tematycznie są podobne i dotyczą tej samej historycznej materii.
Zapraszam do zapoznania się z zarysami historii Rawicza trzech autorów.
Czytaj więcej...