15 września 2002 r. w Domu Kultury odbył się XVII Rejonowy Dzień Pszczelarza, w czasie którego rawiccy pszczelarze obchodzili 150-lecie Koła Pszczelarzy w Rawiczu. Liczącą półtora wieku historię rawickiego Koła Pszczelarzy, najstarszego w Wielkopolsce, przedstawił jego ówczesny prezes - Czesław Szwarczyński, który był też autorem okolicznościowego wydawnictwa pt.: „Historia i dzień dzisiejszy pszczelarstwa w Rawiczu”.
Pszczelarstwo polskie ma swoją bogatą tradycję i poważny dorobek. Praca w związkach, praca organizacyjna ma w polskim pszczelarstwie już ponad 170-letnią tradycję. Nawiązując zaś do dawnych czasów - do cechów bartnych, można uważać, że tradycja ta jest tak stara jak dzieje Polski. Kroniki mówią, że „Związek pszczelarzy na Rawicz i okolicę” został założony 17 października 1852 r. w Sierakowie k. Rawicza, a więc w bieżącym roku za miesiąc Koło Pszczelarzy w grodzie Przyjemskiego może obchodzić 170-lecie swego istnienia.
Związki pszczelarskie w Wielkopolsce zaczęły powstawać około 20 lat później niż ten pierwszy w Rawiczu. Dowodzi to, że w Wielkopolsce po ustaniu bartnictwa właśnie najpierw na ziemi rawickiej zaczęła się rozwijać domowa hodowla pszczół i zakładanie pasiek. Zaraz po założeniu związku przystąpiło do niego 15. bartników z miasta i okolicy, a później połączyli się z nim pasiecznicy z okolic Góry, Milicza i Wrocławia. Regularnie co miesiąc zwoływane zebrania gromadziły pod przewodnictwem Karola Liebego, założyciela i pierwszego prezesa licznych słuchaczy referatów, a wycieczki do pasiek dawały wiele sposobności do udzielania praktycznych instrukcji i wykonywania prac. Niemal od samego początku do 2002 r. do rawickiego koła należało od 60-75 pszczelarzy. W roku jubileuszu 150-lecia było ich 64, posiadających 1364 ule z rodzinami pszczelimi.
Na zakończenie imprezy 150-lecia w części artystycznej z okazjonalnymi przyśpiewkami wystąpił zespół „Katarzynki” ze Słupi Kapitulnej oraz „Wisieloki” z Szymanowa.
Wydawnictwo "Historia i dzień dzisiejszy pszczelarstwa w Rawiczu". Czesław Szwarczyński. 2002 r.