W lipcu 1964 r. odbyły się powiatowe imprezy i uroczystości z okazji XX-lecia PRL. Obchody zainaugurowała uroczysta akademia, która odbyła się w Domu Kultury 21 lipca 1964 r. W dniach 21-23 lipca 1964 r. na terenie Miejskiego Targowiska czynna była wystawa rolnicza. Natomiast w dniach 21-28 lipca 1964 r. w miejskiej sali sportowej wystawiały się rawickie zakłady przemysłowe i usługowe. 21 lipca 1964 r. odbyło się uroczyste oddanie do użytku Szkoły Podstawowej nr 4, a 22 lipca 1964 r. na rynku miejscowa jednostka OSP otrzymała sztandar.
W tych dniach materiał ten przekazał mi wicestarosta Jakub Moryson do cyfryzacji w celu opublikowania albumu na stronie Towarzystwa Przyjaciół Rawicza. Są tam też prezentowane dwa wcześniej zdygitalizowane albumy z tamtych czasów.
W kronice znajduje się wiele wyjątkowych zdjęć, do obejrzenia których zachęcam. Poniżej kilka zdjęć z tego albumu, który zawiera około 130 fotek.
Autorzy albumu we wstępie napisali:
Obchody 1000-lecia Państwa Polskiego zrodziły inicjatywę gromadzenia wszelkich materiałów, pamiątek, śladów z dziejów naszej Ojczyzny — w tym również faktów świadczących o rozwoju naszego życia w Polsce Ludowej.
Notujemy obecnie jakby tradycję dokonywania w pewnych okresach podsumowań osiągnieć i oparcia tych bilansów na zgromadzonych materiałach.
Chcemy, zresztą słusznie, w pewnych okresach wnikliwiej spojrzeć na przebytą drogę, aby jeszcze szybciej, wytrwałej iść w przyszłość, unikając potknięć i błędów. Chcemy pełniej korzystać z nabytego doświadczenia, z tego co dobre, a unikać Konsekwentnie tego, co opóźnia przyspieszenie naszego kroku. W tej myśli, Powiatowa Rada Narodowa na sesji w dniu 30 maja 1959 r. inaugurując zadania powiatu rawickiego w Obchodach 1000—lecia Państwa Polskiego zainicjowała m.in. — mając na względzie upamiętnienie przeobrażeń i osiągnięć powiatu rawickiego w okresie XX-lecia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wydać skromną w rozmiarach kronikę — album.
Fotografie zebrane w niniejszym albumie stanowią tylko fragmenty niektórych dziedzin życia gospodarczego i kulturalnego naszego powiatu, obrazują jednak dostatecznie osiągnięcia i przeobrażenia jakie dokonały się w XX—leciu PRL pod kierownictwem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i są wyrazem tego, czego może dokonać władza ludowa, w której rządy sprawuje lud pracujący miast i wsi.
PREZYDIUM
POWIATOWEJ RADY NARODOWEJ
RAWICZ, DN. 22 LIPCA 1965 R.
Wszystkie zdjęcia w albumie moża zobaczyć klikając tu.