Kilka dni temu przekazano mi kilka starych zdjęć, niektóre z nich pochodzą sprzed stu i więcej lat. Są to pamiątki przechodzące z pokolenia na pokolenie w rodzinie Jana Tylewskiego, który w okresie przedwojennym pełnił funkcję sekretarza Bractwa Kurkowego w Rawiczu i jako kupiec, był też członkiem Cechu w Rawiczu.
Niestety najczęściej zdjęcia bywają nieopisane i gdy już nie ma świadków tamtych wydarzeń, to potem trudno ustalić, jaki to moment i kogo na zdjęciach utrwalił fotograf. Trzy zdjęcia grupowe nie zostały opisane. Dwa pierwsze były wykonane pewnie jeszcze w okresie zaboru.
Na pierwszym zdjęciu widnieje pieczęć „Albert Bode Rawitsch 1910”. Data informuje o początku działalności zakładu fotograficznego Alberta Bode w Rawiczu.
Na drugim, na odwrocie jest opisane: 794 „EKA”, wśród wielu osób ubranych odświętnie jest parę postaci w pruskich uniformach.
Na trzecim zdjęciu pozuje grupa osób, wśród których w pierwszym rzędzie, 8 z prawej, siedzi ks. Zdzisław Zakrzewski. W1900 r. został proboszczem w Golejewku, a od 1 września 1924 roku został proboszczem w Wolsztynie. Zatem zdjęcie pochodzi sprzed 1 września 1924. r. Ponadto pierwszy z prawej, to prawdopodobnie kupiec Bolesław Thiele, skarbnik i pierwszy starszy (9.01.1921. do 19.05.1924) Bractwa Kurkowego w Rawiczu. W tym przypadku datę powstania zdjęcia można zawęzić do 4 lat, 1920-1924. Do fotografii wykonanej na balkonie Strzelnicy pozuje grupa osób ze „złotą lirą”, często wykorzystywanym symbolem chóralistyki. Idąc dalej tym tropem z jakąś dozą prawdopodobieństwa można założyć, że do fotografii pozują członkowie Zespołu Śpiewaczego im. Bolesława Dembińskiego, który istniał już od 1885 r.
Dwie kolejne fotografie zostały na odwrocie odręcznie podpisane. Są one o tyle dla mnie interesujące, bo dotyczą Bractwa Kurkowego w Rawiczu.
Na pierwszym zdjęciu utrwalony jest portret Tadeusza Seiferta, króla żniwnego Bractwa Kurkowego w Rawiczu w 1923 r. Tadeusz Seifert był mistrzem obuwniczym, członkiem BKR od 1920 i członkiem Rady Zawiadowczej (Zarządu BKR).
Na drugim zdjęciu fotograf utrwalił Zarząd Bractwa Kurkowego.
Zarząd Bractwa Kurkowego, który do roku 1933 działał w składzie, od lewej:
Jan Tylewski – sekretarz;
Stanisław Kotecki – skarbnik;
Stefan Jaskowski – prezes;
Józef Popek – członek zarządu.
Cdn…
Fotografie zamieściłem dzięki uprzejmości Pani Beaty Dupidis.